Skip Navigation Links

Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon) Nedir ?

E-mail:[email protected]   Türkiye de 28 yaşın üzerindeki erişkin erkeklerin %49unda,erişkin kadınların %56 sında kan

Gazete Köşesi   A+a-

E-mail:[email protected]

 

Türkiye de 28 yaşın üzerindeki erişkin erkeklerin %49unda,erişkin kadınların %56 sında kan basıncı yüksekliği vardır.Bir başka deyişle ülkemizde yaklaşık 16,3 milyon insanın hipertansiyonlu olduğu söylenebilir.Bu nedenle toplumun her yaş grubundan bireyler yılda enaz bir kez tansiyonlarını kontrol ettirmelidirler
Hipertansiyon, kan damarlarının içerisindeki basıncın yükselmesidir; kelime anlamı yüksek kan basıncıdır. Hipertansiyon kan damarlarına zarar verir. Felç, kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
Büyük tansiyon 140 veya üzerinde olduğu zaman veya küçük tansiyon 90 ve üzerinde ise hipertansiyon düşünülür. Tansiyonunuz yükseldiğinde çarpıntı ,nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş ağrısı , baş dönmesi , bulantı, halsizlik, gözde sinek uçuşması,kulak çınlaması ve konsantrasyonda bozulma gibi şikayetler olabilir.
Hipertansiyon hastası olduğunuzu anlamanın tek yolu tansiyonunuzun ölçülmesidir. Hipertansiyon bazı ailelerde sık olarak görülmektedir. Dolayısı ile ailevi (kalıtsal) olabilir.Ancak bu kesin değildir. Diğer bir çok durum hipertansiyona neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır : şeker hastalığı, şişmanlık, hareketsizlik, aşırı alkol kullanmak, çok tuzlu, çok yağlı ve bol kalorili (hamur işleri, tatlılar) yiyecekler yemek, sebze ve meyveyi az yemek.
Tansiyonunuzun yükselmesini ve meydana getirebileceği rahatsızlıkları engellemek için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Yaşamınızda değiştirmeniz gerekenlerin başında şunlar gelmektedir:
• Eğer şişmansanız, zayıflayın.
• Alkol kullanıyorsanız, hiç içmeyin veya azaltın.
• Haftada 4 – 6 gün, en az 30 dakika spor yapın, en azından açık havada yürüyün.
• Dengeli beslenin. Bol sebze ve meyve yeme alışkanlığı edinin. Hamur işi ve tatlı gibi yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
• Hayvansal yağ ve doymuş yağ (margarin) kullanmayın.
• Yemeklerinize çok tuz atmayın. Ama tamamen tuzsuz yemek de yemeyin.
• Sigara içmeyi bırakın.
• Kahve ve çayı az için.
Doktorunuz hipertansiyonunuz olduğuna kesin olarak karar verdikten sonra, bu hastalığın sebebini araştıracak. Bunun için sizi muayene edecek, ailenizde kalp krizi, felç gibi bir hastalık olup olmadığını soracak ve size kan tetkikleri yaptırarak kan şekerinize, kan kolesterol düzeyinize bakacak.
Doktorunuz daha sonra tedavinizi düzenleyecek. Tansiyonunuz hafif derecede yüksek ise yukarıda sıralanan tavsiyelere uymanızı isteyecek, eğer tansiyonunuz daha yüksek ise veya başka bir hastalığınız varsa doktorunuz bunlara yönelik ilaçlar yazacaktır.
Hipertansiyon için 80’den fazla ilaç mevcuttur. İlaçlarını düzenli olarak kullanan her 10 hastadan 9’u bu ilaçlardan fayda görmektedir. Aşağıdaki önerilerimize uyarsanız durumunuz daha da iyiye gidecektir.
• Doktorunuza yardımcı olun ve ondan bir şey gizlemeyin.
• Yapacağınız şeylere ailenizi de dahil edin ; onlarla birlikte spor(yürüyüş) yapın, onların da sizin gibi düzenli beslenmesini sağlayın, onlarında sigara içmemesini sağlayın.
• Tansiyonunuzu düzenli olarak ölçtürün veya ölçün ve bunları formun arkasındaki çizelgeye yazıp doktorunuza gösterin.
• İlaçlarınızı düzenli olarak alın.
• Doktorunuzun söylediği herşeyi yerine getiriyor ama şikayetlerinizin geçmediğini düşünüyorsanız bunu doktorunuza iletin.
• Tansiyonunuz normale inse bile doktorunuzun tavsiyelerini bırakmayın. Doktorunuz aksine bir şey söylemezse 3 – 6 ayda bir doktorunuza kontrole gitmenizi tavsiye ederim.
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam dileğiyle …
 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
yazar'ın diğer yazıları
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
öne çıkanlar