Skip Navigation Links
Enerjisa-Toroslar

Ali Rıza Uygur; “Kimse Özel Okulları Günah Keçisi Olarak Görmesin”

Dörtyol Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Ali Rıza Uygur, hiç kimsenin özel okulları günah keçisi ilan etmesine müsaade etmeyeceklerini açıkladı.

Ali Rıza Uygur; “Kimse Özel Okulları Günah Keçisi Olarak Görmesin”

Eğitim   A+a-

 
Dörtyol Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Ali Rıza Uygur son dönemde özel okul fiyatları ile ilgili olarak kamuoyunda asılsız ve mesnetsiz iddialar olduğunu belirtti ve hiç kimsenin özel okulları günah keçisi ilan etmesine müsaade etmeyeceklerini açıkladı.
 
Dörtyol Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Ali Rıza Uygur piyasadaki artışların çok çok altında kalan özel okul fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamanın siyasi bir anlam taşımadığını belirterek; “Bu yazıda kesinlikle siyasi bir amaç yoktur ve kimse de kendi siyasi düşüncesine alet etmeye çalışmasın lütfen. Son günlerde herkes özel okulları diline doladı. Sanki buralar patronlar kulübü ve yüksek kazanç sağlayan kurumlar. Türkiye’de 12000 den fazla özel okul var ve bunlar 1milyon 500 binin üzerinde öğrencinin eğitim öğretim yükünü devletten alıyor. Üstelik devlete vergi veriyor.100 binden fazla istihdam sağlıyor. Tüik verilerine göre enflasyonu etkileyen son sıradaki etkenler. Her türlü girdi fiyatları yüzde 300-500 artarken devletin aldığı ruhsat harcı bile Yüzde 122 artırılırken, yüzde 65 den fazla zam yapması engellenen kurumlar bunlar.
 
Bu kadar geniş kesimde yüz kadar okul 300-700 bin TL arasında ücret alıyor. Tamam ama Anadolu’da 30-40 bin TL Kayıt ücretiyle ayakta kalmayı başaran, personel istihdam eden, vergi veren bu kurumları kimse günah keçisi olarak göremez.
 
Devlet asgari ücreti istediği gibi ayarlıyor, memurlara veya diğer çalışanlara veriyor, buna itirazımız yok. Onlar daha fazlasını da hak ediyorlar. Ama özel okullarda çalışan öğretmenler ve personele bu kurumlar yüzde kaç zam yapabilir. Özel okullarda çalışan öğretmenler asgari ücreti bile zor alıyor. Bu içinize siniyor mu? Almadan vermek Allah a mahsus; veliden almadan, personele nasıl ücreti verilir? Giderler nasıl karşılanır? Hiç kimse bu kurumları günah keçisi olarak görmesin. Bunlar eğitim ve öğretimin paydaşlarıdır ve kaliteli eğitim yapmaktadır. Bunu yapamayan zaten kaybolur gider.” dedi.
 
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
son gelişmeler
öne çıkanlar