Skip Navigation Links

THERMAL WELDING İLE BADEMCİK AMELİYATI

Op. Dr. Serkan Gökpınar, bademcik ameliyatlarında uygulamış oldukları ‘Thermal Welding’ yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısaldığını if

 THERMAL WELDING İLE BADEMCİK AMELİYATI

Sağlık   A+a-

Çocukluk döneminin en sık karşılaşılan hastalıklarından birisinin bademcik iltihabı olduğunu belirten İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, bademcik ameliyatlarında uygulamış oldukları ‘Thermal Welding’ yöntemi ile ameliyat sonrası iyileşme süresinin kısaldığını ifade etti.
 
Thermal welding sistemi sayesinde bademciklerin, çevre dokulara zarar vermeden kolaylıkla ayrılabildiğini ifade eden Op. Dr. Serkan Gökpınar, “Bademcik ameliyatlarında klasik olarak en sık kullanılan yöntem, bademciğin disektör denilen bir aletle çevre dokulardan ayrılmasıdır. Klasik yöntemde dokunun ayrılması aşamasında oluşan yara yüzeyleri kendiliğinden zaman içinde iyileşmektedir. İyileşene kadar belli bir süre hasta ağrıdan yakınabilir. Ameliyat esnasında kanama oluştuğunda, kanayan bölgelerde damarlar bağlanır veya elektrik akımı ile pıhtılaştırılır. Bu yöntemler de güvenilirdir ve yaygın olarak kullanılmaktadır ancak ameliyat zamanını uzatabilir ve ameliyat sonrası ağrı daha fazla olabilir. Bademcik ameliyatında yeni dönem; klasik yöntemlerle yapılan bademcik ameliyatlarında, yaklaşık 2 hafta kadar sürebilen biyolojik yara iyileşmesi yeni yöntemle yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır ve hastanın boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi şikâyetleri de, eğer olursa, birkaç günden fazla sürmez. Isı enerjisi kullanılan bu yöntemde, çevre dokuda oluşabilecek hasar, diğer yöntemlere göre çok azalmaktadır. Bu durumda diğer yöntemlerde görülen ameliyat sonrası ağrılar, bu yeni yöntemle oldukça azalmaktadır, ağrının da az olması nedeniyle, hastanede kalış süresi kısalır ve hasta aynı gün taburcu edilebilir” dedi.
 
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
son gelişmeler
öne çıkanlar
deneme bonusu güncel giriş supertotobet