Skip Navigation Links

Tek Bir Aylık Hesaplama Sistemi Getirilmelidir

TÜED Başkanlar Kurulu Ankara’da toplandı

Tek Bir Aylık Hesaplama Sistemi Getirilmelidir

Gündem   A+a-

 Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Mali Şube Sekreteri Hüseyin Göde, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu sonuç bildirisi ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Mali Sekreter Hüseyin Göde ‘Emekliler arasındaki maaş farklılarına son verilmelidir” diyerek değerlendirmesine şöyle devam etti.
“Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, geçtiğimiz hafta Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplanmış ve gündemindeki konuları değerlendirmiştir. Ülkemizin güvenliği ve bayrağımızın dalgalanmasını her şeyin üzerinde görmekteyiz. Şanlı ordumuzun Afrin zaferini kutluyoruz. Zeytin Dalı hareketinde yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyoruz.  Vatan, devlet, millet ve bayrak sevdalısı olan emeklilerimiz, verilecek her görev yerine getirmeye hazır bir topluluktur. Devletin ve milletin bütünlüğü, geleceğimizin en büyük güvencesi olarak görülmelidir.
*2000 öncesi emeklilerimizin aylıklarında oluşan farklılıklar, 6283 sayılı Kanunla intibak yapılarak giderilmiş; prim kazançları ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. 2000 sonrasında emekli olanların da intibaktan yararlanması için Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurumuz ile ilgili verilen kararda çözüm yeri olarak TBMM’ne gösterilmiştir. Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere, 2000 öncesi intibak kriterlerine göre çözüm getirilmeli ve emekliler arasında oluşan farklılıklara son verilmelidir.
*2000 sonrasında emekli olanların karma sisteme göre hesaplanan aylıklarda, özellikle de Ekim 2008 sonrası emekli aylıklarında büyük kayıplara neden olmuştur. 2000 öncesi ve sonrası için karma sistem yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir aylık hesaplanma sistemi getirilmeli, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanların aylıkları da eşit olmalıdır. 2006 yılında 5502 sayılı Kanunla sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanmasına rağmen, mevzuat bakımından norm ve standart birliğinin sağlanamamasını önemli bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz.
* Uzun zamandır siyasi partilerimizin gündeminde olan ve seçim bildirgelerinde yer alan dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi, emekliler arasında büyük bir beklentiye dönüşmüştür. Bu talebimiz sonuçlandırılmalıdır.
*Emekliler, harcamalarında yüzde 8 KDV, elektrik, doğalgaz ve su harcamalarında ise ortalama yüzde 15 ÖTV vergileri ödemektedir. Vergi iadesi kaldırılmış ve yerine getirilen ek ödeme oranları olan yüzde 4-5yetersiz kaldığından, emeklilerimizin üzerindeki vergi yükünün azaltılması için ek ödeme oranları yüzde 8-9’a yükseltilmelidir.
*Katkı payları, emekli aylıklarını küçülten bir uygulamaya dönüşmüştür. Özel hastanelere, ticari bir işletme olarak bakılmaktadır. Özel hastanelerce talep edilen katkı payları ve yüzde 200?e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Sağlık hakkını riske eden ve ek külfet getiren katkı paylarından emeklilerimiz muaf tutmalıdır” diye konuştu.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar