Skip Navigation Links
Gumus-Suv

'Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini saygıyla anıyoruz.'

Sari Zeybekler Derneği Genel Merkezi, Uğur Mumcu'nun katledilişinin 25. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

'Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerini saygıyla anıyoruz.'

Gündem   A+a-

 Açıklamasında aradan geçen yıllara rağmen bir türlü aydınlatılamayan faili meçhul cinayetler karşısında hala bir sonucun çıkmamasının oldukça üzücü olduğunu ifade eden Sarı Zeybekler Dernegi Genel Başkanı Nevzat Kurt şu ifadelere yer verdi :
"Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma ve daha çok demokrasi yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için, karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay... Onat Kutlar, Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy gibi değerlerimizi hep Ocak ayında yitirdik...
Işığın gün yüzüne çıkaracağı karanlık işlerden, kapalı kapılar ardında yürütülen karanlık ilişkilerden beslenenler hep korkmuştur tarih boyunca aydınlardan, aydınlatanlardan. Çünkü korkar yarınlarımızı çalanlar, çocuklarımızın gençlerimizin geleceğini karartanlar. Bu korku öyle derin bir korkudur ki, ancak karşılarında engel gördükleri güçleri, ipliklerini pazara çıkaracak insanları yok ederek sustururlar içlerindeki canavarın kana susamış haykırışlarını.
Kanla, karanlıkla beslenenler ölüm emirleri yağdırarak, alçakça pusularda katledileceklerin ölüm planlarını yaparlar haince, sonra taşeronlarına uygulatıp hain planlarını, uzaktan izlerler yarattıkları kanlı tabloyu. Oysa tetiği çeken elin namlunun ucundakiyle, bombayı otomobile gizlice koyan elin hedefindekiyle hiç bir alıp veremediği yoktur. 
Ne acıdır ki, bu ülkede insanlar hızla birbirine düşman ediliyor, gözünü kırpmadan hiç tanımadığı birinin yaşam hakkını elinden alabiliyor.vFaili meçhul cinayetler konusunda kötü bir üne sahip ülkemizde 25 yıldır aydınlatılamamış Uğur Mumcu cinayetine karşılık O'nun anısı karşısında boynumuz eğik, ama değerlerini korumak ve yaşatmak adına başımız dimdik olmalı, hiç yorulmamalıyız, aydınlığın yolundan asla dönmemeliyiz.
Uğur Mumcu onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinden daha çok özgürlük, daha çok demokrasi için, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için, aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti. 
Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak, Atatürk gibi egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti.
Geçtiğimiz hafta ölümünün 11. yıldönümünde yine adalet isteyerek, barış isteyerek andık Hrant Dink'i, bugün gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun evinin önünde kurulmuş haince bir tuzakla aramızdan ayrılışının ve bu cinayetin hala aydınlanamayışının 25. yıldönümü, 31 Ocak günü yine evinin önünde alçakça vurulmuş Muammer Aksoy'un ölümünün ve cinayetin aydınlatılamayışının 28. yıldönümü olacak. 
Ne acı bu listenin böyle uzayıp gitmesi, ne utanç verici. Faili meçhul cinayetlerle yaşamdan kopartılmış aydınlarımızı unutmamak, unutturmamak, hafızalardan silinmesine engel olmak, toplumsal belleğimizi diri tutmak adına herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan kaybettiğimiz tüm aydınlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyorum."
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
Vatan Oto Tamir
son gelişmeler
öne çıkanlar