Skip Navigation Links

'Gerekirse Suyu Rumlara da Satabiliriz'

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun şubesi ziyaretinde konuşan KKTC'li Bakan Sunat Atun, gerekirse suyu Rumlara da satabiliriz dedi.

'Gerekirse Suyu Rumlara da Satabiliriz'

Gündem   A+a-

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun şubesi ziyaretinde konuşan KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, gerekirse suyu Rumlara da satabiliriz dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, Hatay Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu ve KKTC Fahri Konsolosu Gökhan Gökten ile birlikte odaya geldiler.

Heyetin ziyaretinde, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak ve yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit hazır bulundular.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak, “Öncelikle odamızda ikinci kez Bakan ağırlamaktan Şeref duyuyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye haritasında İskenderun Körfezi önemli yer alıyor. Ülkemiz, Körfezimiz son dönemler olumsuzluklar yaşamaktadır. Biz bu olumsuzlukların devam etmeyeceğini umuyoruz. Çünkü Orta Doğunun en ilgi çeken havzası İskenderun Körfezidir. İskenderun’umuz da 25 tane liman ve iskelemiz vardır. Çok büyük potansiyel. Geçtiğimiz yıl buraya 4500 gemi geldi. KKTC ise 51 tane geldi. KKTC ile İskenderun Körfezi arasındaki ilişkiye bakınca KKTC ekonomisi ile kıyaslayınca pek de az değil bu rakam. Biz Yavru vatanımız Kıbrıs’ımızı seviyoruz. Denizcilik alanındaki alışverişi geliştirmek ve arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

KKTC Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, “KKTC’de şu anda yeni otellerin inşası sürdüğü gibi kapasite genişleten otellerimiz de mevcut. Eğitim alanında ise hızla büyüyoruz. 6-7 yıl öncesinde 30 bin olan öğrenci sayısı bugün 80 bini buldu. Hedefimiz 100 bini aşmak. Bu da ülkeye önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Ancak Kıbrıs adasında ciddi bir ekonomik kriz mevcut. Rumlar eski günlerini mumla arıyor. 2-3 yıl önce Yunanistan’a sattıkları 28 milyar Euro değerindeki tahvil, temerrüde düşünce krize girdiler. Rumlar AB üyesi olarak siyaseten rahat ancak ekonomik krizdeler. Rum kesimi ile ikili görüşmelerin sürdüğünü, bazı gelişmelerin sağlandığını ancak ana konularda ilerleme olmamıştır. Burada toprak konusu önem taşıyor. Türk Askeri’nin durumu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü de Rumlar tarafından masaya getiriliyor. Mülkiyette kimin öncelik hakkına sahip olması gerektiği tartışılıyor. İki hafta önce Türkiye için AB ‘ne girme konusunda başlıkların yeniden açılmasında Rumlar veto haklarını kullanıyorlar. Biz Kıbrıslı Türkler olarak Ada da kalıcı, sürdürülebilir ve her iki toplumun haklarını veren çözüm isteriz. Bu hem siyasi hem ekonomik açıdan her iki topluma da büyük yarar sağlar. Anavatanımızın garantörlüğünden asla vazgeçmeyiz. Türk Askeri bize emanettir, vazgeçmeyiz. Geri kalan her şeyi konuşuruz, tartışırız. Siyasi eşitlikten de vazgeçmeyiz. Siyasi ortaklık kurarken bir bölümü birinci bir bölümü ikinci sınıf vatandaş olamaz. AB kriterlerine göre dil, din, ırk farkı olmadan eşit olunmalıdır. Türkiye’den denizin altından KKTC’ye döşenen su borularının büyük fayda sağladı. Sadece yatırım miktarı 2 milyar TL’yi bulan bir proje. Yıllık 75 milyon metreküp su akacak. KKTC’nin 50 yıllık ihtiyacı giderilmiş oluyor. Gerekirse bu suyu Rumlara da satabiliriz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun karşılıklı hediye takdim ettiler.

 

 

 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar