Skip Navigation Links

11 Yaşındaki Çocuğun Organları 4 Kişiye Umut Oldu

Adana'da beyin ölümü gerçekleşen 11 yaşındaki çocuğun karaciğer, kalp ve böbrekleri, organ nakli bekleyen 4 hastaya umut oldu.

11 Yaşındaki Çocuğun Organları 4 Kişiye Umut Oldu

Gündem   A+a-

Adana'da beyin ölümü gerçekleşen 11 yaşındaki çocuğun karaciğer, kalp ve böbrekleri, organ nakli bekleyen 4 hastaya umut oldu.

24 Kasım'da evindeyken aniden rahatsızlanan F.Ç. ailesi tarafından Adana'da özel hastaneye getirildi. Uzman doktorlar, beyin kanaması geçirdiği saptanan F.Ç.'yi hayata döndürmek için büyük çaba gösterdi. Ancak, iki gün süren müdahalelere rağmen F.Ç.'nin beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine hastanenin Organ Nakli Koordinatörlüğü görevlileri,  F.Ç.'nin organlarının bağışlanması için ailesiyle görüştü. Aile, oğullarının organlarını bağışlama kararı verdi.

Organlar  Malatya, Ankara, Kayseri Ve Adana'daki Hastalara Naklediliyor

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nın koordinesinde organ bekleyen ve tetkikler sonucu nakli uygun görülen hastaları sağlığına kavuşturmak için zamana karşı yarış başladı. Hastanede Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Tacettin Özışık'ın başkanlığında oluşturulan 7 kişilik ekip, iki saatlik operasyonla F.Ç.'nin karaciğer, kalp ve böbreklerini aldı. F.Ç.'den alınan karaciğer Malatya'ya, kalp Ankara'ya, böbrekleri Kayseri ve Adana'da organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere ilgili hastanelere gönderildi.

Her Yıl Yeni Hasta Organ Bekleme Listesine Ekleniyor

Organ nakli operasyonunu başarıyla gerçekleştiren ekibe başkanlık eden Uzman Dr. Tacettin Özışık, ülke genelinde bir çok hastanın bağışlanacak organla sağlığına kavuşmayı beklediğini belirtip, bu konuda toplumsal duyarlılığın büyük önem taşıdığını söyledi. Özışık, "Türkiye'de nakil bekleyen hasta sayısı her geçen gün artıyor" diye konuştu.

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
 
 HARİKA DAĞ MANZARASI İLE DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN ARAYINIZ
 
son gelişmeler
öne çıkanlar