Skip Navigation Links

Mavi Çilek Olur Mu?

Mavi çilek tohumu merak edenler için araştırdık ve sizler için bu konuyu gündeme taşıdık.

Mavi Çilek Olur Mu?

Ekonomi   A+a-

Sizler için derldediğimiz bu özel haberimizde internetten araştırdığımız bilgiler aşağıdaki gibidir fakat biz bu konuda hala teradütteyiz bu konuda tarım bakanlığının önerilerini almak ve bir zirai danışman ile bu işe girmenizi öneririz.

 

Bu tarz ürünler hacettepe.edu.tr tarafından edinilen bilgiye göre yasaklanmış durumda...

 

ÇİLEK YETİŞTİRME

Meyveli bitkiler arasında çilek saksıda en kolay yetişen ve sevilen meyvesi ile mükafatlandırıcı bir bitkidir. Kalıcıdır ve neredeyse herdem yeşil bitki sayılabilir. Fazla soğuğa maruz kaldığında bazen toprak üstü bölümü kurusa bile, baharda çabucak yeşerir.

Çilek bitkisi fazla yer kaplamaz. Pencere önünde bile yetişir. Hastalıklara karşı dayanıklıdır. Saksıda yetiştirilen çilekler bahçedeki gibi toprağa temas etmediği için salyangoz ve çeşitli böcekler tarafından yenmez. Mantar hastalıklarına tutulmaz. Çapalama, yabani ot temizliği gibi zahmetleri yoktur. Müsait bir teras vs. varsa kasalar içinde yetiştirilerek epey ürün alınabilir.

 

IŞIK
Güneşli ve havadar bir mekan elverişlidir. Çilek bitkisi aşırı olmamak şartı ile gölgeye dayanıklıdır. Ancak kaliteli ve lezzetli meyve için mutlaka günde 5-6 saat direkt güneş gerekir.

 

SULAMA
Çilek meyve zamanı bol su ister. Toprağı kurumadan hemen sulamalıdır. Bununla beraber bitkinin çürümemesi için saksı dibinde su beklemesi önlenmelidir. Meyve zamanı geçtikten sonra aşırıya kaçmadan sulanmaya devam edilir.

 

SAKSI
Çilek saksılarının fazla derin olması gerekmez. Fideler uzun çiçekliklere, asma veya duvara monte saksılara, cepli çilek saksılarına, derince kasalara dikilebilir. Hangi cins olursa olsun saksılar biraz yükseğe yerleştirilmelidir. Dikimden evvel drenaj delikleri olan saksıların dibine birkaç saksı kırığı konur.

 

TOPRAK
Genel kullanıma uygun hazır torflar çilek için idealdir. Çilek organik maddelerce zengin toprağı sever. Bu yüzden torfun içine bir miktar yavaş yarayışlı organik gübre karıştırılır. Çilek aynı saksıda 2-3 yıl durabilir. Bununla beraber meyve verebilmesi için her kış sonunda toprağına besin takviyesi yapılmalıdır. Saksı değiştirme yerine her yıl çoğalan fidelerden ayrılıp yeni bitkiler elde etmek daha uygun olacaktır. Taze bitkiler yetişince eskiler elden çıkarılır.

 

EKİM-DİKİM
Saksılı fideler her mevsim ekilebilir. Çıplak köklü fidelerin mart veya eylül ayında ekilmesi uygundur. Bununla beraber birkaç gün gölge ve serinde tutulmak kaydı ile yaz ortasında bile böyle fide ekilebilir.

Fideler sera ve çiçekçilerden saksı içinde alınabileceği gibi, bir çilek bahçesinden alınacak köklü fideler kullanılabilir.

 

HASAT SONRASI BAKIM
Sadece baharda meyve veren çilekler hasat sonrasında budanır. Yani eski yaprakları tamamen kesilir. Kuru yaprak ve saplar toprak yüzeyinden toplanır. Çoğalan kökler ayrılarak saksıda belli sayıda bitki bırakılır. Böylece kalan fideler gürbüzleşir ve hastalık riski azalmış olur. Bitki kısa sürede yeni yapraklar vermeye başlar.İyi bakılan bitki bazen sonbaharda birkaç sürpriz çilek verebilir. Yediveren çileklerde budama kışa doğru yapılır. Çilek meyvesiz zamanlarda da sevimli ve dekoratif görünüşü ile balkonları süsleyecektir.

Kış aylarında çilek saksıları kuytuya çekilir. Üzerleri biraz kuru ot, yaprak vs ile örtülür. Toprağını kurutmayacak kadar arada bir sulamak lazımdır.

 

HASTALIK VE ZARARLILAR
Saksıda yetişen çileklerde uygun şartlarda fazla hastalık görülmez. Çilekler havadar,yeteri kadar güneş gören bir yerde tutulmalı, aşırı sulama yapılmamalıdır. Böylece mantar hastalıklarından etkilenmez. Hazır toprak ve hazır organik gübre kullanılıyorsa böcek türü zararlılardan da korunmuş olur

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Toplam (6) adet yorum var.
😳😳😳😳 9 Mayıs 2020 Cumartesi
Vay bee 2015 te yzılmıs ılk msj sene 2020 virusle ugrasıyoz anı yasamak cok onemlı gercekten ınsan eskılerı gorunce duygulanıyo
boran 15 Mart 2017 Çarşamba
osman
😀😀😀😀 24 Ağustos 2016 Çarşamba
Çok güzel gözüküyor
irem 6 Mart 2016 Pazar
Ben ilk kez görüyorum mavi çilek😁😁
Naz 26 Şubat 2016 Cuma
Sağlığa zararlımı dir ve şubat ayında ekilir mi ,kaç aya olur
Zubizu-Wolkswagen 
son gelişmeler
öne çıkanlar