Skip Navigation Links

İsraili Kızıl Akbabaya Türkiye'de Tedavi Edildi!

Adana'da hasta bir halde bulunan akbabaya milli parklar şefliği sahip çıkarak tedavisini üstlendi.

İsraili Kızıl Akbabaya Türkiye'de Tedavi Edildi!Foto
Galeri

Dünya   A+a-

Mesire alanında hasta şekilde bulunan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Karaisalı Şefliği İsrail'de doğmuş bu akbabayı tedavi etmek için koruma altına aldı. Çobandede Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne teslim edilen kızıl akbaba, tedavi altına alındı.
Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Op. Dr. Fatih Karayandı, 2007 yılında İsrail'de doğduğu ve ilk tescilinin bu ülkede yapıldığı ayağındaki halkadan öğrenilen kızıl akbabanın, 2012'de yeniden İsrail'de görüldüğünü belirterek, bu ülkedeki bilim insanlarıyla temas halinde olduklarını açıkladı.
Op. Dr. Fatih Karayandı, kızıl akbaba türüyle ilgili şu bilgileri verdi:
"Kızıl akbabaların başları kel, kursakları büyüktür. Yürümeye ve leşleri tutup kaldırmaya uyum sağlamış olan ayakları iri ama güçsüz, tırnaklarıysa yassıdır. Gagaları genellikle eti ve deriyi koparabilecek kadar güçlü ve kalındır. Yaşam alanı Asya, Hindistan ve Nepal'dir. Akbaba nüfusunun son yıllarda hızlı bir yok oluşa sürüklendiği bildirilmektedir. Rehabilitasyon Merkezimizde tedavisi ve bakımı yapılan akbabanın, İsrail ve Fransız kuş bilimcileri tarafından halkalanarak kayıt altına alındığı tespit edilmiştir. Akbabaların besin seçme alışkanlığı olmadığından; leş, çöp, ara sırada canlı hayvanları, bazı türlerin ise kaplumbağa ve kuzu gibi savunmasız hayvanları yedikleri bildirilmektedir. Türkiye'nin her bölgesinde, dağlık yörelerde görülse de batı bölgelerinde daha az sayıda bulunduğu bildirilmektedir. Çıplak gibi görünen beyaz renkli başıyla, boynu küçük tüylerle kaplı olan kızıl akbabanın kabarık tüylerden oluşan beyaz bir yakası vardır. Çoğunlukla kayalık bölgelerde yaşar ve yuvasını kayalıklara yapar."

İsraili Kızıl Akbabaya Türkiye'de Tedavi Edildi! foto galeriyi gezinmek için tıklayın.
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
yazici
ekinciler
noksel
Vatan
son gelişmeler
öne çıkanlar